درباره ما

تصویرگر: میلاد موسوی، سازنده‌ی ویدیو: سروش طاهری
 
مدرسه بازتاب، رسانه‌ای مجازی و مستقل است که با هدف اندیشیدنِ انتقادی در و درباره مدرسه و کمک به دانش‌آموزان، والدین، معلمان و تسهیلگران شکل گرفته است. ایده مدرسه بازتاب، از دل روزها تدریس در مدارس مختلف برای دست‌اندرکارانش شکل گرفت. ایده‌ای که ماحصل تجربه‌اندوزی آنها در مدارس و نتیجه تعامل مستقیم با دانش‌آموزان و والدین است. ما بر این باوریم که آموزشِ رهاییبخش برای همه کودکان و دانش‌آموزان، ممکن و مقدور است و بنابراین نیرو و تلاش خود را در این راستا به کار خواهیم بست. مهمترین هدف ما، بازخوانی انتقادی آموزش عمومی در مدارس ایران و نیز تلاش در جهت ارتقا و بهبود کیفیت آموزش خواهد بود. ما در مدرسه بازتاب تلاش خواهیم کرد انعکاس‌دهنده کاستی‌ها و نقاط خلأ شیوه‌های آموزشی حاکم بر مدارس و نیز بازتاب صدای دانش‌آموزان، تسهیلگران و معلمان مستعدی باشیم که غالباً -به دلایل گوناگون- بدون پژواک و بی‌مخاطب میماند. ما میخواهیم بستری مجازی برای جمع‌آوری داده‌هایی تجربی، مستند، مردم‌نگارانه و مبتنی بر وقایعِ جاری مدارس و محیط‌های آموزشی گرد آوریم. همچنین معرفی و تولید دانش نظری، فرم و محتوای آموزش و نیز نقد و بررسی آرا و افکار و گوناگون از دیگر برنامه‌های ما خواهد بود.

ما بر این باوریم که آموزشِ رهایی‌بخش برای همه کودکان و دانش‌آموزان، ممکن و مقدور است و بنابراین نیرو و تلاش خود را در این راستا به کار خواهیم بست.

کودکان امروز، زمان زیادی را هر روزه صرف حضور در مدرسه می‌کنند. زمانی که می‌تواند به تجربه‌ای رشددهنده و تعالی‌بخش بدل شود و یا قابلیت‌های خلاقانه و انتقادی آنها را سرکوب کند. ناگفته نماند که بسیاری از کودکان، هرگز در طول عمر خود فرصت آشنایی با چنین تجربه‌ای را به دست نخواهند آورد. ما معتقدیم که آموزش و تحصیل، حقِ مسلم و انکارنشدنیِ همه کودکان است، بنابراین تلاش خواهیم کرد تا با امکانات و توانایی‌های موجودمان، محتواها و روش‌های جایگزین را به صورت رایگان در اختیار علاقمندان و کسانی که در این حوزه دغدغه دارند قرار دهیم و به این ترتیب، در راستای تسهیلِ رشد و توانمندسازی کودکانِ دانش‌آموز گام برداریم. به باور ما، هر یک از کودکان نیاز ویژه‌ای دارند و درنتیجه، شیوه آموزش برای تمام کودکان یکسان و به یک طریق نخواهد بود. مدرسه بازتاب تلاش می‌کند با گردآوری داده‌هایی متناسب با گروه‌های سنی دانش‌آموزان، بدون پیشداوری و تعصب‌ورزی، معتبر، خلاقانه و بهروز، پاسخگوی نیازهای متنوع گروه‌های متفاوت دانش‌آموزان و معلمان و تسهیلگران دستاندرکار باشد.

به باور ما، هر یک از کودکان نیاز ویژه‌ای دارند و درنتیجه، شیوه آموزش برای تمام کودکان یکسان و به یک طریق نخواهد بود.

سایت مدرسه بازتاب، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. ما به تجارب زیسته تسهیلگران و دانش‌آموزان به شکلی مجزا خواهیم پرداخت. ترجمه و تألیف منابع مرتبط با آموزش و مطالعات آموزش به طور عام، مرور و نقد کتب و نشریات مرتبط با آموزش عمومی، بسته‌های کمک آموزشی و محتوای اینفوگرافیک از دیگر بخش‌های این سایت است. مدرسه بازتاب، کوششی در راستای تبدیل کلاس‌های درس به مکان‌هایی بالنده و پویاست، کلاس‌هایی برای پرورش کودکانی که نقادانه می‌اندیشند، مسئولانه رفتار می‌کنند و واکنش همدلانه و سازنده نشان می‌دهند.

همکاران مدرسه بازتاب

میلاد موسوی

گرافیست و عضو تحریریه

moosavi.milad@gmail.com

سروه مام‌قادری

توسعه‌دهنده سایت و عضو تحریریه

serveh.mamghaderi@gmail.com

سیده سارا حسینی

مدیر سایت

sarahosseini94@gmail.com

امیرمهدی مصلحی

طراح لوگو

info@amirmahdimoslehi.com

سپیده ثقفیان

مدیر سایت

sepideh.saghafian@gmail.com

امین هاشمی

عضو تحریریه

Smaminhg@gmail.com

با ما مشارکت کنید

اگر معلم یا علاقه‌مند به مباحث آموزشی هستید

در این سایت برآنیم که فرصتی برای به اشتراک‌گذاری تجربه‌های مثبت و منفی فراهم کنیم تا با انباشت این تجربیات و تبادل نظرهای مختلف از سراسر ایران، شبکه‌ای حمایتی برای ارتقای کیفیت آموزش از سمت معلم‌ها و دانش‌آموزان برای ایشان ایجاد کنیم.

اگر دانش‌آموز هستید

بخش عمده‌ای از تلاش ما در مدرسه‌ی بازتاب، مربوط به شما دانش‌آموزان و تجربیاتتان در مدرسه و اتفاقات آن است. شما دانش‌آموزان می‌توانید در صورت علاقمندی، نوشته‌های خود را برای ما بفرستید تا در بخش «تجربه‌نگاری دانش‌آموزی» و با اسم خودتان (در صورت تمایل) انتشار یابد.